Praski przewodnik literacki

Paweł Dunin-Wąsowicz

Praski przewodnik literacki

druga książka Pawła Dunin-Wąsowicza
z serii przewodników literackich po dzielnicach Warszawy

Co w Pradze było i jest ciekawego dla pisarzy? Którzy z nich mieszkali na Pradze kiedyś, a którzy współcześnie, i co z tego wynikło dla literatury? O praskich szynkach pisali niegdyś Janusz Korczak i Tadeusz Dołęga-Mostowicz,
o lunaparku – Pola Gojawiczyńska i Michał Choromański, o praskich bazarach ? Leopold Tyrmand i Waldemar Łysiak, a o stadionie ? Piotr Wojciechowski i Mirosław Nahacz. Ale w którym momencie Szmulki przestały być w książkach tłem dla proletariackich sag, a stały się ulubionym żerowiskiem fantastów? Odpowiedzi na te i inne pytania można znaleźć w Praskim przewodniku literackim, skreślonym piórem Pawła Dunin-Wąsowicza, a wydanym w 2018 r. przez Fundację Hereditas przy udziale środków Miasta Stołecznego Warszawy.

Koncepcja książki – podobnie jak to było w przypadku Żoliborza w Żoliborskim przewodniku literackiego (2017) Pawła Dunin-Wąsowicza – polega na ujęciu na jej łamach omówień i odniesień do różnorodnych źródeł literackich, w których w jakikolwiek sposób pojawia się warszawska Praga. To nowatorski, pierwszy taki przewodnik po Pradze ? po miejscach, które zaistniały na łamach książek, opowiadań, wierszy, tekstów piosenek, komiksów i in., u pisarzy od dawnych po współczesnych: od Mickiewicza, poprzez Sienkiewicza, Gojawiczyńską, Gałczyńskiego czy Tuwima, do Tyrmanda, Nowakowskiego, Hłaski, Konwickiego, ale też Stasiuka, Vargi, Masłowskiej i wielu innych.

Praskim przewodniku literackim znalazły się omówienia ok. 300 źródeł literackich, w których pojawia się warszawska Praga. Praski przewodnik literacki twórczo rozwija koncepcję Żoliborskiego przewodnika literackiego, uwzględniając nowe pomysły autora, a także głosy czytelników Żoliborskiego przewodnika literackiego.

Takiego przewodnika po Pradze jeszcze nie znaliście!

Paweł Dunin-Wąsowicz ? warszawiak, dziennikarz, publicysta, krytyk literacki, varsavianista, redaktor naczelny miesięcznika ?Lampa”, założyciel wydawnictwa Lampa i Iskra Boża, autor kilkunastu książek. To wybitna osobowość artystyczna, erudyta, pasjonat tworzący wysokiej jakości dzieła literackie czy artystyczne (śpiewa i gra na gitarze w zespole Meble). Twórczo łączy odwołania do kanonu literatury z odniesieniami do książek niszowych, pisarzy zapomnianych lub współczesnych o jeszcze niewyrobionej marce. W 2017 r. ukazało się I i II wydanie Żoliborskiego przewodnika literackiego Pawła Dunin-Wąsowicza – na łamach którego autor wskazał ok. 300 źródeł literackich odwołujących się do rozlicznych miejsc na Żoliborzu. Książka spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem różnych środowisk warszawskich, różnych grup wiekowych, a bardzo duże zainteresowanie nią przełożyło się na jej dodruk już w roku pierwszego wydania. W 2018 r. Fundacja Hereditas przy udziale środków Miasta Stołecznego Warszawy wydała Praski przewodnik literacki Pawła Dunin-Wąsowicza, rozwijający rozwiązania przyjęte dla Żoliborskiego przewodnika… Zwiedzanie warszawskiej Pragi z literackim przewodnikiem w ręku wniosło nową jakość w poznawaniu tej dzielnicy, na co czytelnik liczyć może również w przypadku Mokotowskiego przewodnika literackiego!

Książka Praski przewodnik literacki Pawła Dunin-Wąsowicza została wydana przy udziale środków Miasta Stołecznego Warszawy