Mokotowski przewodnik literacki

Format: 165 x 235 mm
ISBN: 978-83-951050-4-3
Cena: 40 zł

Appendix do Mokotowskiego przewodnika literackiego Pawła Dunin-Wąsowicza ? utwory z mokotowskimi wątkami nieuwzględnione w książce, a odnotowane przez autora już po jej wydaniu, między październikiem 2019 a lutym 2020 r.

Autor:
Paweł Dunin-Wąsowicz

Mokotowski przewodnik literacki

nowa książka Pawła Dunin-Wąsowicza
z serii przewodników literackich po dzielnicach Warszawy

Mokotowski przewodnik literacki Pawła Dunin-Wąsowicza to książka oparta na jedynym w swoim rodzaju pomyśle merytorycznym, artystycznym i edytorskim, kontynuująca rozwiązania wypracowane przez Autora w Żoliborskim przewodniku literackim (2017 r.) i Praskim przewodniku literackim (wydanym w 2018 r. przez Fundację Hereditas przy udziale środków Miasta Stołecznego Warszawy).

Koncepcja książki polega na ujęciu na jej łamach omówień i odniesień do różnorodnych źródeł literackich, w których w jakikolwiek sposób pojawia się Mokotów. To pierwszy taki przewodnik po Mokotowie ? po miejscach, które pojawiają się na łamach książek, opowiadań, wierszy, tekstów piosenek, komiksów i in., u pisarzy od dawnych po współczesnych: od Sienkiewicza, Dołęgi-Mostowicza, Gojawiczyńskiej, Marii Dąbrowskiej, Iwaszkiewicza czy Gombrowicza, poprzez Bahdaja, Tyrmanda, Grzesiuka, Nowakowskiego czy Białoszewskiego, do Joanny Chmielewskiej, Krzysztofa Vargi, Jacka Dehnela, Sylwii Chutnik i wielu innych.

Mokotowskim przewodniku literackim znajdują się omówienia ok. 500 źródeł literackich, w których pojawia się Mokotów. Ta książka ? podobnie jak poprzednie dwa tomy wydane w ramach serii (przewodniki literackie po Żoliborzu i Pradze) ? wyznacza nowe trendy w upowszechnianiu kultury i sztuki w Warszawie, poprzez interdyscyplinarne łączenie literatury, wiedzy o mieście, jego topografii, zabytkach, mieszkańcach, twórcach etc.

Takiego przewodnika po Mokotowie jeszcze nie znaliście!

Paweł Dunin-Wąsowicz ? warszawiak, dziennikarz, publicysta, krytyk literacki, varsavianista, redaktor naczelny miesięcznika ?Lampa”, założyciel wydawnictwa Lampa i Iskra Boża, autor kilkunastu książek. To wybitna osobowość artystyczna, erudyta, pasjonat tworzący wysokiej jakości dzieła literackie czy artystyczne (śpiewa i gra na gitarze w zespole Meble). Twórczo łączy odwołania do kanonu literatury z odniesieniami do książek niszowych, pisarzy zapomnianych lub współczesnych o jeszcze niewyrobionej marce. W 2017 r. ukazało się I i II wydanie Żoliborskiego przewodnika literackiego Pawła Dunin-Wąsowicza – na łamach którego autor wskazał ok. 300 źródeł literackich odwołujących się do rozlicznych miejsc na Żoliborzu. Książka spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem różnych środowisk warszawskich, różnych grup wiekowych, a bardzo duże zainteresowanie nią przełożyło się na jej dodruk już w roku pierwszego wydania. W 2018 r. Fundacja Hereditas przy udziale środków Miasta Stołecznego Warszawy wydała Praski przewodnik literacki Pawła Dunin-Wąsowicza, rozwijający rozwiązania przyjęte dla Żoliborskiego przewodnika… Zwiedzanie warszawskiej Pragi z literackim przewodnikiem w ręku wniosło nową jakość w poznawaniu tej dzielnicy, na co czytelnik liczyć może również w przypadku Mokotowskiego przewodnika literackiego!

Książka Mokotowski przewodnik literacki Pawła Dunin-Wąsowicza została wydana przy udziale środków Miasta Stołecznego Warszawy.