STUDEO ET CONSERVO – warsztaty konserwatorskie dla dzieci i młodzieży. XIV edycja (młodzieżowa) – kontynuacja projektu z lat 2007-2019

 

Otwieramy kolejną edycję projektu STUDEO ET CONSERVO (wrzesień 2020 – sierpień 2021) ? tym razem edycję dla starszych dzieci i młodzieży!

W 2007 r. na stronie Fundacji Hereditas pojawiło się zaproszenie dla starszych dzieci i młodzieży do udziału w projekcie STUDEO ET CONSERVO. Program przewidywał warsztaty w pracowniach konserwatorskich i wizyty studyjne w zabytkach. Projekt spotkał się z tak dużym zainteresowaniem, że w kolejnych latach z sukcesem i przy niesłabnącym entuzjazmie warszawskiej młodzieży realizowaliśmy kolejne edycje STUDEO ET CONSERVO, co więcej – zaczęliśmy realizować także edycje dla osób dorosłych. Dziś jest to jeden z naszych najstarszych projektów, zarazem jeden z najbardziej popularnych wśród odbiorców!

Dla kogo XIV edycja STUDEO ET CONSERVO?

Dla wszystkich starszych dzieci i młodzieży, którym bliskie są zabytki! Jeśli chcesz wiedzieć więcej o kulturowym dziedzictwie Warszawy i jego ochronie, o opiece nad warszawskimi zabytkami, o ich konserwacji
i rewitalizacji ? to ten projekt jest właśnie dla Ciebie! Z racji znacznego stopnia trudności przewidzianych zadań warsztatowych (m.in. praca w terenie, w obiektach zabytkowych oraz w pracowniach konserwatorskich) do udziału w projekcie zapraszamy starsze dzieci i młodzież (ok. 13-18 lat).

Co w programie?

– prelekcje ? wykłady wprowadzające w tematykę projektu, w formule online (x 2 / 2020 r.)
– warsztaty w pracowniach konserwacji zabytków – warsztaty instruktażowe w formule online (x 4 / 2021 r.)
– badania i warsztaty terenowe oraz wizyty studyjne w zabytkach – warsztaty/wizyty edukacyjno-poznawcze w zabytkach online (x 2 / 2021 r.) oraz tradycyjne warsztaty i wizyty studyjne w zabytkach ( 2 x 3 grupy / 2021 r.)
– objazdy terenowe ? całodniowe autokarowe eksploracje naukowo-badawcze po Mazowszu (2021 r.)
– spotkania z konserwatorami zabytków, historykami sztuki, archeologami, varsavianistami
– bardzo bliski kontakt z zabytkową substancją!

Czy coś jeszcze?

Tak, tradycyjnie zaprosimy naszych uczestników do udziału w KONKURSIE – na młodzieżowy program opieki nad wybranymi zabytkami Warszawy i Pragi!

Warsztaty online


Prowadzący:

Poszczególne warsztaty w ramach projektu poprowadzą uznani historycy sztuki, konserwatorzy zabytków, varsavianiści, m.in. Anna Gola, Piotr Grzegorz Mądrach, Jarosław Zieliński. Korzystajcie z ich wiedzy!


Ten projekt to prawdziwa uczta dla miłośników zabytków!

Zgłoszenia (z krótkim uzasadnieniem chęci udziału w projekcie): katarzynakomar@wp.pl

Projekt “Studeo et Conservo  warsztaty konserwatorskie dla dzieci i młodzieży. XIV edycja (młodzieżowa) – kontynuacja projektu z lat 2007-2019”
jest realizowany przy dofinansowaniu Miasta Stołecznego Warszawy.

Partnerzy:
Miasto Stołeczne Warszawa Dzielnica Praga-Północ
Polska Izba Artystów Konserwatorów Dzieł Sztuki
Pracownia Zabytki.doc
Patroni medialni:
?Spotkania z Zabytkami?
?Stolica”
zabytek.co

 

Więcej o poprzednich edycjach STUDEO ET CONSERVO

Dotychczas przeprowadzone edycje STUDEO ET CONSERVO, z lat 2007-2020, to setki godzin spotkań z zabytkami ? przede wszystkim Warszawy, ale i kilku innych miast Polski, m.in. Łodzi, Radomia, Pułtuska, Modlina, Otwocka, Szydłowca i Chęcin ? setki godzin warsztatów konserwatorskich (każdorazowo koordynowanych przez konserwatorów zabytków, aby zapewnić bezpieczeństwo zarówno obiektom, jak i uczestnikom warsztatów), wizyt w zabytkach, objazdów terenowych (np. coroczne objazdy po dworach i pałacach Mazowsza), wykładów i spotkań z muzealnikami, konserwatorami, historykami sztuki, architektami, varsavianistami. W zrealizowanych dotąd edycjach STUDEO ET CONSERVO wzięło udział blisko tysiąc uczestników w wieku od 13 lat (edycje dla dzieci i młodzieży) do 100+ lat (edycje dla dorosłych).