Drewniane dziedzictwo Mazowsza – 2. edycja

Mazowsze nie jest powszechnie uważane za skarbiec zabytków architektury drewnianej i nie jest znane pod tym względem samym mieszkańcom miejscowości zlokalizowanych na terenie województwa mazowieckiego czy turystom z innych województw. Niniejszym projektem przełamujemy to myślenie! Otwieramy 2. edycję projektu ?Drewniane dziedzictwo Mazowsza ? społeczne wytyczanie szlaków turystycznych?.

W 2019 r., w ramach 1. edycji projektu ?Drewniane dziedzictwo Mazowsza ? społeczne wytyczanie szlaków turystycznych?, utworzyliśmy 30 rowerowych i 10 samochodowych tras turystycznych, obejmujących zabytki drewnianej architektury Mazowsza. Co cieszy nas szczególnie ? już otrzymujemy pozytywne informacje, że z naszych szlaków z powodzeniem korzystają użytkownicy z terenu województwa mazowieckiego oraz turyści! W ramach 2. edycji zadania (2020 r.) wytyczymy kolejne szlaki po mazowieckich drewnianych obiektach sakralnych, pałacach i dworach, młynach i wiatrakach, chałupach i skansenach. Prace prowadzimy z udziałem wolontariuszy.

Na szlakach poza zasadniczymi punktami ? obiektami drewnianej architektury historycznej ? zaznaczamy miejsca, gdzie można skosztować kuchni regionalnej lub kupić lokalnie wyrabiane produkty. Nasze trasy są przygotowywane w wariancie rodzinnym (łatwiejszym) oraz wariancie aktywnym (trudniejszym, dla wymagających), zamieszczone są na nich także dodatkowe atrakcje dla najmłodszych. Trasy rowerowe są w oparciu o istniejącą sieć komunikacyjną kolei mazowieckich, dodatkowo na mapach podajemy informacje o wybranych obiektach noclegowych, pozwalające zaplanować wyjazdy wielodniowe.

 

HARMONOGRAM 2020

1. WARSZTATY

Projekt rozpoczynamy warsztatami (online) z GIS / tworzenia własnych map / tras /szlaków + umieszczania na portalu traseo.pl. Pod poniższym linkiem znajdują się filmy szkoleniowe i prezentacje – do zapoznania się przed wyjazdami terenowymi!

https://drive.google.com/drive/folders/1glcFtSWe3lQsSTwVfUbeDiH5oujb3sLt?usp=sharing

2. PRACA W TERENIE

W bieżącej edycji projektu zaplanowaliśmy ok. 25 dni pracy w terenie (x ok. 8 godz.). Część wyjazdów planowana jest jako wielodniowa. Nocleg nie jest objęty refundacją. Oferujemy możliwość powrotu PKP / PKS i refundacji części kosztów przejazdu (w ramach dostępnych środków). Poruszamy się przede wszystkim samochodami osobowymi (z uwagi na pandemię ? przy ograniczonej liczbie miejsc w środku). Osoby jeżdżące na rowerze zachęcamy do przejazdu wybranymi szlakami samodzielnie przy użyciu tego środka transportu. Jest możliwość częściowej refundacji takich przejazdów.

Wstępny harmonogram wyjazdów (15.09 – 20.10):

19.09, 20.09, 21.09, 22.09 – Mazowsze północno-zachodnie

26.09, 27.09, 28.09, 29.09 – Mazowsze północno-wschodnie

3.10, 4.10, 5.10, 6.10 – Mazowsze wschodnie

10.10, 11.10, 12.10, 13.10 – Mazowsze południowe

17.10, 18.10, 19.10, 20.10 – Mazowsze centralne

W zależności od pogody planujemy wyjazdy także w inne terminy.

 

3. PRACA STACJONARNA

Po etapie prac terenowych następuje równie ważny etap prac stacjonarnych nad pozyskanymi w terenie materiałami i przygotowaniem ich do zamieszczenia na stronach internetowych. Osoby obawiające się pracy poza domem ? z uwagi na sytuację pandemiczną ? zachęcamy do przyłączenia się do nas na stacjonarnym etapie prac!

UWAGA! Osoby uczestniczące w warsztatach i wyjazdach proszone są o zakładanie maseczek ochronnych. Wraz z kartą zgłoszeniową do projektu należy dostarczyć podpisane oświadczenie nt. oceny ryzyka zakażenia koronawirusem (vide: DOKUMENTACJA PROJEKTOWA – do pobrania).

W linkach po prawej stronie możecie obejrzeć efekty 1. edycji projektu “Drewniane dziedzictwo Mazowsza ? społeczne wytyczanie szlaków turystycznych” (2019). W bieżącej edycji (2020) mapę oraz zestawienia tras rozbudujemy o kolejne szlaki, 10 tras samochodowych i 30 tras rowerowych po drewnianych zabytkach Mazowsza.

Projekt dofinansowany przez:

Partner projektu: drewnianemazowsze.pl

Zakrzewo Kościelne, fot. Jacek Szyszko, 2019

Mapa zabytków

Na wzór województw, w których istnieją szlaki drewnianej architektury, stworzyliśmy szkic analogicznego szlaku dla województwa mazowieckiego. Teren województwa podzieliliśmy
na dziesięć regionów, które na poniższej mapie zaznaczone są oddzielnymi kolorami:

– rejon warszawski: południowo-wschodni (kolor pomarańczowy);
– rejon warszawski: południowo-zachodni (kolor niebieski);
– rejon warszawski: północno-zachodni (kolor żółty);
– rejon północno-wschodni (kolor ciemno-zielony);
– rejon siedlecki (kolor fioletowy);
– rejon radomski (kolor jasno-zielony);
– rejon płocki (kolor szary);
– rejon ostrołęcki (kolor brązowy);
– rejon mławski (kolor purpurowy);
– Miasto Stołeczne Warszawa (kolor czarny).

Trasy rowerowe

Niemal wszystkie trasy zaczynają się i kończą przy dworcach bądź przystankach PKP, obsługiwanych przez Koleje Mazowieckie. W pojedynczych przypadkach proponujemy trasy dwudniowe – niektóre obiekty znajdują się tak daleko od szlaków kolejowych, że wykonanie całej wycieczki jednego dnia jest praktycznie niemożliwe. Sugerujemy wtedy wybrane miejsca na nocleg. Oczywiście, osoby zmotoryzowane także zachęcamy do wzięcia rowerów na bagażnik i skorzystanie z wytyczonych tras.

 

Poniżej znajdują się odnośniki do poszczególnych map z wytyczonymi trasami. Na każdy wpis składają się następujące elementy: rozbudowany opis trasy, mapa z zaznaczonymi obiektami, zdjęcia obiektów oraz wykres wysokości i odległość między poszczególnymi obiektami. Przesuwając kursorem po wykresie można obserwować konkretny punkt na trasie.

Trasa 1. Gąsocin – Ciechanów
Trasa 2. Gąsocin – Świercze (wariant krótszy)
Trasa 3. Gąsocin – Świercze (wariant dłuższy)
Trasa 4. pętla Gąsocin – Gołotczyzna – Gąsocin
Trasa 5. Gąsocin – Nasielsk
Trasa 6. pętla Ciechanów – Zeńbok – Opinogóra Górna – Ciechanów
Trasa 7. Ciechanów – Wyszyny
Trasa 8. Ciechanów – Gołotczyzna
Trasa 9. Stupsk – Ciechanów
Trasa 10. Ciechanów – Baboszewo
Trasa 11. Nowy Dwór Mazowiecki – Niepokalanów (wersja krótsza)
Trasa 12. Nowy Dwór Mazowiecki – Teresin (wersja dłuższa)
Trasa 13. Mława – Stupsk
Trasa 14. Stupsk – Zawidz Kościelny
Trasa 15. Baboszewo – Płońsk
Trasa 16. pętla Baboszewo – Blichowo – Łętowo – Baboszewo
Trasa 17. Sierpc – Płock
Trasa 18. pętla Jaktorów – Skuły – Radziejowice – Jaktorów
Trasa 19. Brwinów – Seroki
Trasa 20. Jaktorów – Czachówek
Trasa 21. Chynów – Czachówek
Trasa 22. Chynów – Otwock
Trasa 23. Chynów – Piaseczno
Trasa 24. Dobieszyn – Lesiów
Trasa 25. Dobieszyn – Podbór
Trasa 26. Radom – Jedlnia Letnisko
Trasa 27. Zajezierze – Garbatka Letnisko
Trasa 28. Podbór – Szydłowiec
Trasa 29. Bieliny – Smogorzów Przysuski
Trasa 30. Szydłowiec – Skarżysko-Kamienna
Trasa 31. Ostrołęka – Łyse – Myszyniec (I dzień wycieczki dwudniowej)
Trasa 32. Myszyniec – Brodowe Łąki – Ostrołęka (II dzień wycieczki dwudniowej)
Trasa 33. Ostrołęka – Kadzidło – Ostrołęka
Trasa 34. Pętla wokół Przasnysza
Trasa 35. Pasieki – Dalekie-Tartak
Trasa 36. Wyszków – Barcice – Pniewo – Wyszków
Trasa 37. Puszcza Biała (trasa I)
Trasa 38. Wyszków – Łochów – Paplin – Szewnica
Trasa 39. Puszcza Biała (trasa II)
Trasa 40. Tłuszcz – Nieporęt
Trasa 41. Małkinia – Ciechanowiec – Szulborze
Trasa 42. Małkinia – Mrozowa Wola
Trasa 43. Grodziszcze Mazowieckie – Nowa Sucha – Sosnowe
Trasa 44. Mińsk Mazowiecki – Cegłów – Mienia
Trasa 45. Świder – Kołbiel – Pilawa
Trasa 46. Sulejówek – Wielgolas Brzeziński – Wiązowna – Falenica
Trasa 47. Koszewnica – Stok Wiśniewski – Stare Opole
Trasa 48. Kotuń – Węgrów – Mordy
Trasa 49. Pętla Platerów – Sarnaki – Nowe Hołowczyce – Platerów
Trasa 50. Pętla wokół Łosic
Trasa 51. Siedlce – Rogów – Sawice – Siedlce
Trasa 52. Celestynów – Łaskarzew
Trasa 53. Łaskarzew – Podzamcze – Życzyn – Łaskarzew
Trasa 54. Garwolin – Latowicz – Wodynie – Grodziszcze Mazowieckie
Trasa 55. Sobolew – Żelechów – Ruda Talubska
Trasa 56. Przez Puszczę Bolimowską
Trasa 57. Sochaczew – Płock
Trasa 58. Wschodnie okolice Płocka
Trasa 59. Północne okolice Sierpca
Trasa 60. Zakroczym – Sochaczew

Każdą trasę można wyświetlić w przeglądarce lub ściągnąć na własny komputer w postaci pliku z danymi. Dostępne są różne formaty plików, m.in. GPX (np. do wgrania na odbiornik GPS), KML (format Google Earth) i PNG (rysunek). Mapy można również wyświetlać w aplikacji Traseo zainstalowanej na smarfonie. Każdy plik jest przystosowany do otwierania w programie qGIS. Podkład stanowi darmowa mapa OSM (Open Street Map).

Trasy samochodowe

Podstawowym celem projektu jest wybór obiektów, które w przyszłości mogą posłużyć do stworzenia szlaku drewnianej architektury województwa mazowieckiego. Podobnie jak twórcy szlaków na terenie województw podkarpackiego, małopolskiego, świętokrzyskiego czy śląskiego, uważamy, że w przypadku wycieczek samochodowym warto podróżnikowi wskazać ciekawe miejsca i dodatkowe atrakcje, pozostawiając mu dowolność w planowaniu trasy. W dobie wszechobecnych GPS-ów w telefonach komórkowych jest to rozwiązanie wygodne i nowoczesne. Pogrupowaliśmy wybrane obiekty na dziesięć regionów, zgodnie z ich położeniem. Mapa zabytków z podziałem na regiony znajduje się TUTAJ.

Dla osób, które wolą korzystać ze sprawdzonych i kompletnych propozycji, stworzyliśmy dziesięć gotowych, jednodniowych tras samochodowych. Oto poglądowa mapa tras:

Poniżej znajdują się odnośniki do poszczególnych map z wytyczonymi w 2020 r. trasami. Trasy te cechują się innym przebiegiem w porównaniu do tras wytyczonych w roku 2019. Zaproponowaliśmy koncepcję pętli wokół głównych ośrodków miejskich, do których łatwo dojechać samochodem. Na każdy wpis składają się następujące elementy: opis trasy, mapa z zaznaczonymi obiektami, zdjęcia obiektów oraz wykres wysokości i odległość między poszczególnymi obiektami. Przesuwając kursorem po wykresie można obserwować konkretny punkt na trasie. Oprócz głównych obiektów, stanowiących szkielet wycieczki, na trasach uwzględniono dodatkowo wybrane atrakcje lokalne, atrakcje dla dzieci, obiekty gastronomiczne oraz inne ciekawostki turystyczne.

Trasa 1. Węgrów – Stok Wiśniewski (okolice Siedlec)
Trasa 2. Otwock – Nowa Sucha
Trasa 3. Warszawa Praga – Ciechanowiec
Trasa 4. Chociszewo – Sierpc
Trasa 5. Ciechanów – Modlin
Trasa 6. Długosiodło – Ostrołęka
Trasa 7. Radom – Solec n/Wisłą – Jedlnia Letnisko
Trasa 8. Józefów – Garwolin
Trasa 9. Lubowidz – Szczytno k. Płońska
Trasa 10. Radziejowice – Koryciska
Trasa 11. Pętla Mławska
Trasa 12. Pętla Sierpecka
Trasa 13. Pętla Ciechanowska
Trasa 14. Pętla Płocka
Trasa 15. Pętla Ostrołęcka
Trasa 16. Pętla Wyszkowska
Trasa 17. Pętla Sokołowska
Trasa 18. Pętla Garwolińska
Trasa 19. Pętla Radomska
Trasa 20. Pętla Warszawska

Każdą trasę można wyświetlić w przeglądarce lub ściągnąć na własny komputer w postaci pliku z danymi. Dostępne są różne formaty plików, m.in. GPX (np. do wgrania na odbiornik GPS), KML (format Google Earth) i PNG (rysunek). Mapy można również wyświetlać w aplikacji Traseo zainstalowanej na smarfonie. Każdy plik jest przystosowany do otwierania w programie qGIS. Podkład stanowi darmowa mapa OSM (Open Street Map).