Drewniane Mazowsze

Mazowsze nie jest powszechnie uważane za skarbiec zabytków architektury drewnianej i nie jest znane pod tym względem samym mieszkańcom miejscowości zlokalizowanych na terenie województwa mazowieckiego, a także turystom z innych województw. Niniejszy projekt ? mamy nadzieję ? stanie u podstaw zmiany tego poglądu. W ramach projektu utworzonych zostanie 30 rowerowych i 10 samochodowych tras turystycznych, obejmujących zabytki drewnianej architektury Mazowsza.

Wcześniej przeprowadzona inwentaryzacja ? dokonana przez członków zespołu realizującego niniejszy projekt, skupionych wokół portalu drewnianemazowsze.pl i Fundacji Hereditas ? pozwoli na uwzględnienie w szlakach wszystkich drewnianych zabytków architektury sakralnej Mazowsza, dodatkowo uwzględnione zostaną wybrane obiekty budownictwa rezydencjonalnego ? pałace i dwory, a także chałupy, wiatraki, młyny i skanseny.

Projekt dofinansowany przez:

fot. A. Szwałkiewicz

Mapa zabytków

Na wzór województw, w których istnieją szlaki drewnianej architektury, stworzyliśmy szkic analogicznego szlaku dla województwa mazowieckiego. Teren województwa podzieliliśmy
na dziesięć regionów, które na poniższej mapie zaznaczone są oddzielnymi kolorami:

– rejon warszawski: południowo-wschodni (kolor pomarańczowy);
– rejon warszawski: południowo-zachodni (kolor niebieski);
– rejon warszawski: północno-zachodni (kolor żółty);
– rejon północno-wschodni (kolor ciemno-zielony);
– rejon siedlecki (kolor fioletowy);
– rejon radomski (kolor jasno-zielony);
– rejon płocki (kolor szary);
– rejon ostrołęcki (kolor brązowy);
– rejon mławski (kolor purpurowy);
– Miasto Stołeczne Warszawa (kolor czarny – w przygotowaniu).

Trasy rowerowe

Wszystkie trasy zaczynają się i kończą przy dworcach bądź przystankach PKP, obsługiwanych przez Koleje Mazowieckie. Poniżej znajdują się odnośniki do poszczególnych map z wytyczonymi trasami.

Trasa 1. Gąsocin – Ciechanów
Trasa 2. Gąsocin – Świercze (wariant krótszy)
Trasa 3. Gąsocin – Świercze (wariant dłuższy)
Trasa 4. pętla Gąsocin – Gołotczyzna – Gąsocin
Trasa 5. Gąsocin – Nasielsk
Trasa 6. pętla Ciechanów – Zeńbok – Opinogóra Górna – Ciechanów
Trasa 7. Ciechanów – Wyszyny
Trasa 8. Ciechanów – Gołotczyzna
Trasa 9. Stupsk – Ciechanów
Trasa 10. Ciechanów – Baboszewo
Trasa 11. Nowy Dwór Mazowiecki – Niepokalanów (wersja krótsza)
Trasa 12. Nowy Dwór Mazowiecki – Teresin (wersja dłuższa)
Trasa 13. Mława – Stupsk
Trasa 14. Stupsk – Zawidz Kościelny
Trasa 15. Baboszewo – Płońsk
Trasa 16. pętla Baboszewo – Blichowo – Łętowo – Baboszewo
Trasa 17. Sierpc – Płock
Trasa 18. pętla Jaktorów – Skuły – Radziejowice – Jaktorów
Trasa 19. Brwinów – Seroki
Trasa 20. Jaktorów – Czachówek
Trasa 21. Chynów – Czachówek
Trasa 22. Chynów – Otwock
Trasa 23. Chynów – Piaseczno
Trasa 24. Dobieszyn – Lesiów
Trasa 25. Dobieszyn – Podbór
Trasa 26. Radom – Jedlnia Letnisko
Trasa 27. Zajezierze – Garbatka Letnisko
Trasa 28. Podbór – Szydłowiec
Trasa 29. Bieliny – Smogorzów Przysuski
Trasa 30. Szydłowiec – Skarżysko-Kamienna
Trasa 31. Ostrołęka – Łyse – Myszyniec (I dzień wycieczki dwudniowej)
Trasa 32. Myszyniec – Brodowe Łąki – Ostrołęka (II dzień wycieczki dwudniowej)
Trasa 33. Ostrołęka – Kadzidło – Ostrołęka
Trasa 34. Pętla wokół Przasnysza
Trasa 35. Pasieki – Dalekie-Tartak
Trasa 36. Wyszków – Barcice – Pniewo – Wyszków
Trasa 37. Puszcza Biała (trasa I)
Trasa 38. Wyszków – Łochów – Paplin – Szewnica
Trasa 39. Puszcza Biała (trasa II)
Trasa 40. Tłuszcz – Nieporęt
Trasa 58. Wschodnie okolice Płocka
Trasa 59. Północne okolice Sierpca
Trasa 60. Zakroczym – Sochaczew

Każdą trasę można wyświetlić w przeglądarce lub ściągnąć na własny komputer w postaci pliku z danymi. Dostępne są różne formaty plików, m.in. GPX (np. do wgrania na odbiornik GPS), KML (format Google Earth) i PNG (rysunek). Mapy można również wyświetlać w aplikacji Traseo zainstalowanej na smarfonie. Każdy plik jest przystosowany do otwierania w programie qGIS. Podkład stanowi darmowa mapa OSM (Open Street Map).

Trasy samochodowe

Podstawowym celem projektu jest wybór obiektów, które w przyszłości mogą posłużyć do stworzenia szlaku drewnianej architektury województwa mazowieckiego. Podobnie jak twórcy szlaków na terenie województw podkarpackiego, małopolskiego, świętokrzyskiego czy śląskiego, uważamy, że w przypadku wycieczek samochodowym warto podróżnikowi wskazać ciekawe miejsca i dodatkowe atrakcje, pozostawiając mu dowolność w planowaniu trasy. W dobie wszechobecnych GPS-ów w telefonach komórkowych jest to rozwiązanie wygodne i nowoczesne. Pogrupowaliśmy wybrane obiekty na dziesięć regionów, zgodnie z ich położeniem. Mapa zabytków z podziałem na regiony znajduje się TUTAJ.

Dla osób, które wolą korzystać ze sprawdzonych i kompletnych propozycji, stworzyliśmy dziesięć gotowych, jednodniowych tras samochodowych. Początek i koniec trasy zlokalizowane są przy wybranych obiektach, tak więc dojazd z miejca zamieszkania należy zaplanować we własnym zakresie. Oto poglądowa mapa tras:

Poniżej znajdują się odnośniki do poszczególnych map z wytyczonymi trasami. Na każdy wpis składają się następujące elementy: rozbudowany opis trasy, mapa z zaznaczonymi obiektami, zdjęcia obiektów oraz wykres wysokości i odległość między poszczególnymi obiektami. Przesuwając kursorem po wykresie można obserwować konkretny punkt na trasie. Oprócz głównych obiektów, stanowiących szkielet wycieczki, na trasach uwzględniono dodatkowo atrakcje dla dzieci, obiekty gastronomiczne oraz inne ciekawostki turystyczne.

Trasa 1. Węgrów – Stok Wiśniewski (okolice Siedlec)
Trasa 2. Otwock – Nowa Sucha
Trasa 3. Warszawa Praga – Ciechanowiec