Wprowadzenie do sztuki konserwacji metalu
Chcesz zamówić publikację?
Napisz na adres:
zamowienia@fundacja-hereditas.pl
Miejsce i rok wydania: Warszawa 2010
Wydawca: Fundacja Hereditas,
Objętość: 130 stron
Format: 165 x 235 mm
Oprawa: miękka
ISBN: 978-83-927791-8-6
Cena: 62 zł
Nakład wyczerpany
Autorzy:
Władysław Weker
Z wykształcenia metaloznawca, konserwator zabytków metalowych, specjalizujący się w zabytkach archeologicznych, wieloletni pracownik Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie. Jako konserwator pracował w IRRAP we Francji oraz wielokrotnie na misjach archeologicznych w Egipcie.
dr inż. Sławomir Safarzyński
Rzeczoznawca ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w zakresie opieki nad zabytkami w dziedzinie rzemiosło artystyczne i sztuka użytkowa, rzeczoznawca Stowarzyszenia Inżynierów Mechaników, rzeczoznawca Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków w dziedzinie konserwacji dzieł sztuki i zabytków. Prowadzi firmę specjalizującą się w elektrochemii metali szlachetnych. Prowadzi badania naukowe z zakresu technologii chemicznych we współpracy z Wydziałem Chemicznym Politechniki Warszawskiej, Instytutem Mechaniki Precyzyjnej, Instytutem Zabytkoznawstwa w Toruniu. Wykładał na podyplomowym Studium Konserwacji Zabytków Metalowych ? Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Prawie wszystkie artystyczne przedmioty wykonane z metalu – od monumentalnych obiektów, pomników, rzeźb – do wyrobów jubilerskich, poddawane są uszlachetniającej obróbce powierzchniowej i fizycznej, chemicznej lub elektrochemicznej. To, jak bardzo przenika się tradycja z nowoczesnymi rozwiązaniami technicznymi, można prześledzić, obserwując zmiany w klasycznych technikach wytwarzania. Jedną z najstarszych metod uszlachetniania powierzchni metali jest ich barwienie. Już bardzo dawno zauważono, że większość metali (za wyjątkiem metali szlachetnych) pod wpływem działania czynników atmosferycznych, a także innych oddziaływań zewnętrznych, na przykład ogrzewania, pokrywa się barwnymi nalotami. Nasunęło to myśl, by podobne barwne warstewki wytwarzać również sztucznie. Zauważono ponadto, że metale pokryte barwnymi warstewkami nie zmieniają swojego wyglądu, nawet w dłuższym okresie użytkowania. Wytworzone w sposób naturalny czy sztuczny warstewki powierzchniowe, nazywane dzisiaj powłokami konwersyjnymi, odznaczają się – oprócz efektu czysto dekoracyjnego – również walorami ochronnymi, tj. blokują dostęp agresywnych czynników atmosferycznych do metalu podłoża. Nawet żelazo, które – jak wiadomo – w normalnych warunkach użytkowania jest całkowicie nieodporne na korodujące działanie powietrza i pokrywa się warstwą rdzy, poddane specjalnej obróbce cieplnej pokrywa się wprawdzie cienką, ale zwartą barwną warstewką powierzchniową, która w bardzo lekkich warunkach użytkowania może chronić ten metal przed korozją atmosferyczną.
Ze wstępu