Kamienica Kamienica Lejbusa i Szulema Judaszków oraz Moszka Flancrajcha ul. Szwedzka 6

Do końca 1910 r. na działce nr hip. 1361-Praga wzniesiono dwusegmentową, pięciokondygnacyjną kamienicę. Różnice w wystroju klatek schodowych mogą jednak świadczyć o dwóch fazach budowy domu. Jeśli tak faktycznie było, to północny segment skrzydła południowo-zachodniego może być starszy od pozostałej części obiektu (źródło: Jarosław Zieliński – opracowanie autorskie niepublikowane).

Opis architektury i stan zachowania; detal architektoniczny

Obiekt pięciokondygnacyjny, na cokole, elewacja frontowa czternastoosiowa, tynkowana. Na 10. osi przejazd bramny, do którego wlot zamknięty łukiem koszowym. Profilowane gzymsy nad 1., 2. i 4. kondygnacją. Elewacja na kondygnacjach od 3. do 5. rozczłonkowana lizenami. Od kondygnacji 2. do 4. balkony ? na 2., 3., 9. I 13. osi. U wlotu do przejazdu odboje konsolowe z dekoracją o formach suchego akantu. Sklepienie przejazdu bramnego żaglaste na gurtach przechodzących w lizeny rozczłonkowujące ściany przejazdu. Schody głównej klatki schodowej wyłożone drewnem, podesty – płytkami ceramicznymi (cementowymi?): białymi oktagonalnymi i niebieskimi kwadratowymi w narożach oktagonalnych; balustrada schodów – metalowa (wtórna?). Od podwórza oficyna poprzeczna (prawa; wystrój drewniany) oraz łącznik do nieistniejącej drugiej oficyny poprzecznej. Elewacje podwórzowa domu frontowego oraz oficyny pięciokondygnacyjne, tynkowane.