1 września 1939 roku wojska niemieckie, bez wypowiedzenia wojny, zaatakowały Polskę od północy, zachodu i południa. Działania zbrojne od pierwszego dnia objęły także stolicę Polski. Opór warszawiaków miał wówczas zasadnicze znaczenie dla wszystkich Polaków. Bohaterska postawa prezydenta Starzyńskiego, który swoimi radiowymi przemowami podnosił na duchu, mobilizował i wspierał obrońców przeszły do historii. Natomiast zacięty opór ludności cywilnej wobec przeważających sił wroga i niemieckich działań łamiących międzynarodowe konwencje humanitarne, doprowadziły do ukształtowania się w tym czasie pierwszych organizacji podziemnych i struktur Polskiego Państwa Podziemnego.

Realizacja projektu “A więc wojna!” została podzielona na kilka zasadniczych etapów, a jego punktem kulminacyjnym jest wydanie audio-przewodnika ze ścieżką zwiedzania Warszawy śladem wydarzeń września 1939 roku. W ramach ścieżki wyróżniono 4 działy tematyczne, które wzajemnie się uzupełniają i jednocześnie pozwalają na uporządkowane i syntetyczne pozyskiwanie informacji. Składa się na nie ok. 40 punktów opisowych trasy spacerowej, wiodącej przez wybrane miejsca wydarzeń historycznych, zniszczoną zabytkową architekturę, biografie osób wrześniowej W-wy oraz kształtowanie się ruchu oporu..

Przewodnicka ścieżka dydaktyczna zostanie również udostępniona na wolnej licencji za pośrednictwem aplikacji na urządzenia mobilne.

Jak to działa na urządzeniach mobilnych?

1. Pobierz i zainstaluj aplikację izi.Travel na swoje urządzenie mobilne (z systemem Android bądź iOS)
2. Pobierz ścieżkę dydaktyczną ?A więc wojna!? skanując znajdujący się obok kod QR

3. Załóż słuchawki i odkrywaj z nami tajemnice warszawskich szlaków w latach 1939 – 1945.

Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu ?Patriotyzm Jutra?.

                                         

Miejsca historycznych wydarzeń

Biografie

Zniszczenia Warszawy

Kształtowanie się ruchu oporu