Naoczni świadkowie historii. Wolskie wspomnienia z czasów II wojny światowej

Na co dzień chodzą ulicami naszego miasta, mieszkają w nim, żyją jak my wszyscy, tyle że od większości z nas – znacznie dłużej. Tylko z rzadka, przy okazji takich dat – jak 80 rocznica wybuchy drugiej wojny światowej, przypominamy sobie o tym, że to właśnie dzięki Nim żyje to miasto – że to Oni jako pierwsi zaczęli podnosić je z gruzów, w jakie zmieniło się podczas długich lat wojny.

Kiedy słuchamy opowieści o minionych czasach z czyichś ust, historia nabiera wymiaru i przestaje być abstrakcją. To, co dziś dla nas jest historią, kiedyś dla Kogoś było teraźniejszością, w ten czy inny sposób kształtowaną, ale też kształtującą, sprawiającą, że dziś Ci ludzie są tymi kim są.

Pragnąc zachować w pamięci wspomnienia bohaterów “tamtych dni”, Fundacja Hereditas we współpracy z Wydziałem Kultury dla Dzielnicy Wola m.st. Warszawy oraz Społeczną Radą Kombatancką powołaną przy Zarządzie Dzielnicy Wola, w ramach projektu: Naoczni świadkowie historii – wolskie wspomnienia z czasów II wojny światowej” opracowała cykl 9 filmów – wywiadów z uczestnikami walki o wolność:

1. Janina Marciniak – Związek Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych

2. Maria Stroińska – Stowarzyszenie Byłych Więźniów Obozów Koncentracyjnych

3. Mieczysław Koralewicz – Związek Sybiraków

4. Zbigniew Rylski – Światowy Związek Żołnierzy AK

5. Zofia Czekalska – ?Sosenka? ze zgrupowania ?Chrobry II, cztery razy w powstaniu cudownie ocalona, opowiada m.in. o historii swego pseudonimu, pracy w składnicy aptecznej, a także o niebezpiecznych wyprawach po jęczmień do Browaru Haberbusch i Schiele.

6. Włodzimierz Wiśniewski – żołnierz Batalionu Chrobry I. Mówi o walkach w rejonie Dworca Pocztowego, pomocy przy zdobywaniu Pasty, obronie Pl. Grzybowskiego, nieudanym ataku na Halę Mirowską, śmierci ponad 150 kolegów w Pasażu Simonsa, wyjściu z Warszawy i niezwykłej historii zwykłego zegarka na rękę.

7. Jan Sempka – żołnierz batalionu “Gozdawa” wspomina walki na Starym Mieście, mówi m.in. o eksplozji czołgu pułapki na ul. Kilińskiego, budowie barykad i tragicznych przeżyciach w obozie koncentracyjnym KL Mauthausen.

8. Hanna Gąsiorowska – opowiada, jak wyglądała niemiecka szkoła w czasie okupacji i tajne nauczanie, w którym brała udział, a także o przenoszeniu meldunków piwnicami w czasie powstania i stłuczonych kieliszkach w dniu kapitulacji.

9. Eleonora Falendzka – wspomina rzeź Woli, drogę do kościoła św. Wojciecha i dramatyczną z niego ucieczkę, a także łunę nad płonącą Warszawą.