Wartość Dziedzictwa
Archeologicznego
Z perspektywy lokalnych społeczności
Badania
Zespół badawczy
O projekcie
perm_contact_calendarProjekt finansowany ze środków budżetu państwa,
przyznanych przez Ministra Edukacji i Nauki
w ramach Programu „Nauka dla Społeczeństwa II” nr projektu NdS-II/SP/0459/2024/01,
kwota dofinansowania PLN 1 101 130,00, całkowita wartość projektu PLN 1 101 130,00.
Dotychczas dziedzictwu kulturowemu poświęcono wiele badań, w tym dotyczących określenia jego wartości społeczno-ekonomicznych oraz metodologicznych propozycji ich oceny. Badania te jednoznacznie wskazują, że dziedzictwo kulturowe pełni istotną rolę społeczną i powinno być traktowane nie tylko jako zasób wymagający ochrony, ale także jako ważny potencjał rozwojowy dla obecnych i przyszłych pokoleń.
Jednak analizy mające na celu oszacowanie wartości społecznych i ekonomicznych dziedzictwa archeologicznego są praktycznie nieobecne. Sporadyczne badania dotyczyły społecznej percepcji archeologii i dziedzictwa archeologicznego, postrzegania lokalnego dziedzictwa i zabytków przez społeczności oraz ankiet odwiedzających muzea, festyny i skanseny archeologiczne.
W polskiej archeologii brakuje więc kompleksowych badań oceniających wartość dziedzictwa archeologicznego i postawy wobec niego, opartych na obszernych danych ilościowych i jakościowych oraz pogłębionych badaniach interesariuszy. Brakuje również odpowiedniej metodologii i metodyki do prowadzenia takich badań. Wpływ dziedzictwa archeologicznego na kontekst społeczny i ekonomiczny często uznawany jest za oczywisty, ale nie jest oparty na konkretnych danych. Z tego powodu, zagadnienie to wymaga systematycznego i kompleksowego opracowania.
Projekt „Wartości dziedzictwa archeologicznego z perspektywy lokalnych społeczności – analiza porównawcza” ma na celu wypełnienie luki w badaniach społecznej percepcji dziedzictwa archeologicznego, analizując zarówno jego wartości naukowe, jak i społeczne. Projekt zakłada, że ocena wartości dziedzictwa archeologicznego jest kluczowym etapem w zarządzaniu tym dziedzictwem i planowaniu efektywnych działań. Uznaje również, że dziedzictwu archeologicznemu przypisuje się nie tylko wartości naukowe, ale także społeczne i ekonomiczne, takie jak budowanie tożsamości lokalnej, kształtowanie przestrzeni oraz poprawa dobrostanu fizycznego i psychicznego. W związku z tym, ocena wartości dziedzictwa archeologicznego powinna obejmować różne metody badawcze, nie tylko te związane z archeologią, i być prowadzona w formie interdyscyplinarnej współpracy z przedstawicielami innych dyscyplin. homeCele projektu
Metodologia badań
O projekcie
Kontakt
Stanowiska archeologiczne o własnej formie terenowej, niezagospodarowane pod kątem turystycznym i pozbawione tablic informacyjnych.
Stanowiska archeologiczne wyposażone jedynie w tablice informacyjne.
Stanowiska archeologiczne z towarzyszącymi rekonstrukcjami, takie jak rezerwaty archeologiczne i parki kulturowe.
homeCele szczegółowe
Metodologia badań
CELE projektu
Projekt łączy trzy obszary badawcze: archeologię publiczną, studia nad dziedzictwem i archeologię wspólnotową. Proponuje interdyscyplinarne badania w celu udokumentowania i oceny różnych wartości przypisywanych dziedzictwu archeologicznemu. Główne cele projektu
Hipoteza badawcza projektu zakłada, że wartości dziedzictwa archeologicznego są zróżnicowane i odnoszą się nie tylko do treści naukowych i historycznych, ale także do jego znaczenia społecznego i ekonomicznego, wynikającego z jego wykorzystania przez ludzi oraz roli, jaką odgrywa ono w ich życiu. W konsekwencji mogą one ujawniać się w różnych kontekstach życia społeczno-gospodarczego i wpływać na różne aspekty życia ludzi.
W ramach projektu planowane jest przeprowadzenie sondażowych badań wybranych przykładów dziedzictwa archeologicznego oraz dedykowanych wydarzeń archeologicznych. Analiza obejmie sześć ogólnych kategorii, które różnią się stopniem zagospodarowania i komercjalizacji. Dla każdej z kategorii wybrano po dwa przykłady, co pozwala na reprezentatywne próbkowanie w niemal każdym regionie Polski. Kategorie obejmują:
O projekcie
Główne cele projektu obejmują:
Zidentyfikowanie i ocenę różnych wartości dziedzictwa archeologicznego.
Określenie potencjalnego wpływu tych wartości na różne sfery życia oraz ich znaczenia dla społeczności lokalnych i różnych grup odbiorców w Polsce, w tym wartości bazowych (informacyjnych, naukowych) oraz wartości społecznych.
Cele szczegółowe projektu:
homeO projekcie
Metodologia badań
Szczegółowe cele projektu
Po raz pierwszy w polskiej archeologii przeprowadzenie szerokich, systematycznych badań dotyczących oceny zróżnicowanych wartości społeczno-ekonomicznych dziedzictwa archeologicznego, z wykorzystaniem metod jakościowych i ilościowych.
Opracowanie dedykowanej metodologii i metodyki badawczej, która umożliwi systematyczne i wieloaspektowe badania różnych wartości dziedzictwa archeologicznego.
Określenie sposobów, w jakie wartości dziedzictwa archeologicznego mogą przyczynić się do osiągania celów społecznych i ekonomicznych, przy jednoczesnym zachowaniu korzyści dla samego dziedzictwa.
Włączenie dziedzictwa archeologicznego i historii lokalnej oraz krajowej do programów badawczych, uwzględniając specyfikę oraz różne potrzeby społeczne.
Wspieranie otwarcia archeologii na społeczeństwo poprzez angażowanie różnych interesariuszy, w tym społeczności lokalnych, w działania związane z dziedzictwem archeologicznym.
Zachęcanie do efektywnej współpracy pomiędzy różnymi grupami zainteresowanymi dziedzictwem archeologicznym, poprzez wdrożenie podejścia opartego na współpracy na poziomie lokalnym, regionalnym i krajowym.
Określenie wartości dziedzictwa archeologicznego dla współczesnych ludzi i ukazanie ich związku z tym dziedzictwem.
Badania przeprowadzi doświadczony zespół składający się z archeologów, antropologów kulturowych, socjologów, ekonomistów i ekspertów ds. dziedzictwa. Zespół ten będzie platformą do wymiany myśli, projektowania metodologii badań i kwestionariuszy, analizy oraz interpretacji wyników. Gwarantuje to prawidłową realizację projektu dzięki kompetencjom, umiejętnościom i doświadczeniu członków zespołu, którzy zapewnią rygor metodologiczny przy zbieraniu, analizie i interpretacji danych.
Projekt zakłada interdyscyplinarne badania w celu dokumentowania i oceny różnych wartości dziedzictwa archeologicznego. Będzie on wykorzystywał zarówno metody jakościowe, jak i ilościowe, co pozwoli zapewnić wysoką jakość badań, uwiarygodnienie danych oraz ograniczenie błędów pomiarowych.
Cele projektu wymagają zastosowania różnych podejść metodologicznych. W związku z tym projekt opiera się zarówno na metodach ilościowych, jak i jakościowych, które są szczególnie odpowiednie do badania złożonych zagadnień, takich jak postawy społeczne.
Metody ilościowe obejmują:
homeMetodologia badań
Badania ankietowe CATI (computer-assisted telephone interviewing) w celu zbadania postaw mieszkańców wobec dziedzictwa archeologicznego.
Badania ankietowe CAPI (computer-assisted personal interviewing) przeprowadzane w muzeach i podczas festynów archeologicznych.
Metody jakościowe obejmują:
Zogniskowane wywiady grupowe z lokalnymi społecznościami i interesariuszami dziedzictwa we wszystkich miejscach wytypowanych do badań.
Pogłębione wywiady indywidualne z lokalnymi mieszkańcami.
Analizę danych wizualnych, takich jak dokumentacja fotograficzna i wideo.
Studium przypadku.
Cele projektu
O projekcie
Kierownik projektu
dr hab. Michał Pawleta, prof. UAM
Wydział Archeologii UAM
ul. Uniwersytetu Poznańskiego 7
61-614 Poznań
E-mail: mpawleta@amu.edu.pl https://amu.academia.edu/MichałPawleta
Fundacja Hereditas
ul. Marszałkowska 58 lokal 24
00-545 Warszawa
tel. 608 853 963
E-mail: fundacja@fundacja-hereditas.pl
https://fundacja-hereditas.pl/
Prezes Fundacji Hereditas
dr Dominik Jagiełło
https://fundacja-hereditas.pl/
E-mail: dominik.jagiello@fundacja-hereditas.pl homeKontakt
O projekcie
Dr hab., prof. UAM, archeolog, pracuje na Wydziale Archeologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jego zainteresowania badawcze koncentrują się na społecznym funkcjonowaniu archeologii, roli i znaczeniu przeszłości we współczesnym świecie i społeczeństwie, ochronie i zarządzaniu dziedzictwem archeologicznym, teorii i metodologii archeologii oraz archeologii współczesności. Autor wielu artykułów i publikacji naukowych, w tym książki „Przeszłość we współczesności. Studium metodologiczne archeologicznie kreowanej przeszłości w przestrzeni społecznej” (Poznań, 2016), a także redaktor kilku książek. Uczestnik i wykonawca licznych projektów krajowych oraz międzynarodowych, m.in. NEARCH. Współredaguje serię wydawniczą „Horyzonty współczesnej archeologii”, wydawaną przez krakowskie wydawnictwo UNIVERSITAS.
Zakres jego prac w projekcie obejmuje całościową koordynację i zarządzanie, opracowywanie oraz analizę wyników, a także przygotowywanie publikacji na ich podstawie. dr hab. Prof. UAM
Michał Pawleta
0000-0002-0466-1901
homeProfesor archeologii na Wydziale Archeologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jej zainteresowania badawcze koncentrują się na teorii i metodologii archeologii, w szczególności na kierunkach rozwoju myśli naukowej w tej dziedzinie oraz na aktualnych dyskusjach w ramach tych teorii. Zajmuje się również konceptualizacją źródeł archeologicznych oraz badaniami nad „sztuką” pradziejową i średniowieczną. W szczególności interesuje się procedurą badawczą w archeologii, ze szczególnym uwzględnieniem roli klasyfikacji oraz typologii. Ostatnio skupia się na badaniach nad szeroko rozumianym dziedzictwem archeologicznym, zwłaszcza na archeologii publicznej. Pełniła funkcje prodziekana ds. studenckich na Wydziale Historycznym UAM, dziekana Wydziału Historycznego UAM, dyrektora Instytutu Prahistorii UAM oraz przewodniczącej Komisji Teorii i Metod Badań Archeologicznych Komitetu Nauk Pra- i Protohistorycznych PAN. Obecnie jest przewodniczącą Rady Naukowej Instytutu Archeologii i Etnologii PAN oraz redaktorką naczelną czasopisma „Folia Praehistorica Posnaniensia”. Jest również inicjatorką i organizatorką Forum Archeologii Publicznej - multidyscyplinarnego seminarium naukowego Komitetu Nauk Pra- i Protohistorycznych Polskiej Akademii Nauk.
Zakres jej prac w projekcie obejmuje udział w opracowaniu metodologii, szczególnie w zakresie wartości dziedzictwa archeologicznego w perspektywie historycznej, a także w przygotowaniu narzędzi badawczych oraz analizie i interpretacji wyników badań. Prof. dr hab.
Danuta Minta-Tworzowska
0000-0003-3330-6025
homeProfesor archeologii na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jego zainteresowania obejmują pedagogikę dziedzictwa kulturowego oraz współczesne wyzwania prawne, organizacyjne i etyczne związane z dziedzictwem. Specjalizuje się również w problematyce neolitu na Bliskim Wschodzie i w Europie. Kieruje polską misją badawczą w Çatalhöyük – neolitycznej osadzie w Turcji, wpisanej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jest członkiem korespondentem Polskiej Akademii Nauk oraz członkiem Academia Europaea.
Zakres jego prac w projekcie obejmuje udział w opracowaniu strony metodologicznej, w tym waloryzacji zasobów dziedzictwa archeologicznego i kulturowego, a także w analizie i interpretacji wyników badań.
Prof. dr hab.
Arkadiusz Marciniak
0000-0001-6933-3290
homeDoktorantka w Szkole Doktorskiej Nauk Humanistycznych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Współautorka oraz koordynatorka projektów krajowych i międzynarodowych z zakresu zarządzania dziedzictwem, redaktorka publikacji i autorka artykułów dotyczących rozwoju lokalnego opartego na dziedzictwie. Współautorka m.in. koncepcji i scenariusza badań społecznych dotyczących wiedzy i postaw Polaków wobec dziedzictwa, serii wydawniczej „Dziedzictwo kulturowe w badaniach” oraz pierwszego polskiego poradnika zarządzania dziedzictwem w gminach. Autorka koncepcji i redaktorka zbioru reportaży o wolontariacie na rzecz dziedzictwa. Brała udział w międzynarodowych grupach roboczych i sieciach, m.in. EVoCh (Economic Value of Cultural Heritage) i HEREIN (European Heritage Network), jako przedstawicielka Polski w imieniu Narodowego Instytutu Dziedzictwa, w którym pracowała od 2008 do 2022 roku. Trenerka, konsultantka i wykładowczyni z zakresu zagospodarowania zabytków, strategii lokalnych oraz rozwoju opartego na dziedzictwie materialnym i niematerialnym. Prowadziła szkolenia dla uniwersyteckich klubów naukowych, Policji, a także dla samorządów, instytucji kultury i organizacji pozarządowych.
Zakres jej prac w projekcie obejmuje pogłębioną analizę dokumentów strategicznych i programowych dotyczących dziedzictwa kulturowego i archeologicznego, udział w opracowaniu metodyki badań, analizę źródeł zastanych (desk research) dotyczących wartości bazowych dziedzictwa archeologicznego dla analizowanych przykładów, przygotowanie kwestionariuszy badań, analizę wyników oraz przygotowywanie publikacji. mgr
Aleksandra Chabiera
0000-0002-0698-7059
homeDr nauk ekonomicznych, adiunkt w Katedrze Polityki Publicznej Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie oraz główny specjalista w Instytucie Ochrony Środowiska – Państwowym Instytucie Badawczym. Jest członkinią prezydium Komitetu Przestrzennego Zagospodarowania Kraju Polskiej Akademii Nauk. Prowadzi prace badawcze z zakresu planowania strategicznego i programowania rozwoju na poziomie regionalnym i lokalnym, koncentrując się na wdrażaniu rozwoju zrównoważonego, monitorowaniu procesów rozwoju oraz partycypacji społecznej. Jest autorką ponad 70 publikacji naukowych dotyczących tych zagadnień. Łączy zainteresowania naukowe z praktyką jako trener, prowadząc szkolenia dla jednostek samorządu terytorialnego oraz ekspert opracowujący dokumenty strategiczne, szczególnie na poziomie lokalnym. Ekspertka w projektach takich jak: „Białowieża Forest: wykonanie planu zarządzania dla obiektu Światowego Dziedzictwa Puszcza Białowieska”, „Baza wiedzy o zmianach klimatu i adaptacji do ich skutków oraz kanałów jej upowszechniania w kontekście zwiększenia odporności gospodarki, środowiska i społeczeństwa na zmiany klimatu oraz przeciwdziałania i minimalizowania skutków nadzwyczajnych zagrożeń”, „Ocena stanu i znaczenia zielonej infrastruktury jako przyrodniczego i społecznego zasobu małych i średnich miast w Polsce”, CLIMCITIES - „CLIMate change adaptation in small and medium size CITIES” oraz „DoM dziedzictwo obok mnie” (2014-2015). Współautorka dokumentów strategicznych dla miast i gmin, takich jak Kalwaria, Rawa Mazowiecka, Mszczonów, Mińsk Mazowiecki oraz powiat płocki. Przeprowadzała również analizy i diagnozy stanu zastanego wraz z analizą SWOT oraz rekomendacjami strategicznymi dla miasta Kielce. W 2020 roku była zaangażowana w badania ankietowe związane z pracami nad stworzeniem „Strategii rozwoju Miasta Kielce 2030 w kierunku Smart City”.
Zakres jej prac w projekcie obejmuje analizę dokumentów programowych dotyczących dziedzictwa, zwłaszcza w kontekście metod szacowania wartości dziedzictwa w naukach ekonomicznych i zarządzaniu, udział w opracowaniu metodyki badań, przygotowanie kwestionariuszy oraz analizę wyników. dr
Paulina Legutko-Kobus
0000-0003-0380-8913
homeDr, pracownik Instytutu Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Łódzkiego. Od wielu lat współpracuje z samorządami w zakresie zarządzania strategicznego, rewitalizacji obszarów miejskich i wiejskich, zarządzania dziedzictwem kulturowym oraz procesów partycypacji społecznej. Opracowuje strategie rozwoju, programy rewitalizacji metodami partycypacyjnymi oraz programy opieki nad zabytkami. Prowadzi badania społeczne na potrzeby diagnoz strategicznych i delimitacyjnych. W pracy naukowej zajmuje się bazą ekonomiczną miast, dziedzictwem kulturowym, ze szczególnym uwzględnieniem dziedzictwa niematerialnego, oraz procesami rewitalizacji. Autorka licznych artykułów i książek na temat rewitalizacji obszarów miejskich i wiejskich, dziedzictwa kulturowego oraz zarządzania strategicznego w jednostkach samorządu terytorialnego.
Zakres jej prac w projekcie obejmuje analizę dokumentów polityki lokalnej, w tym dokumentów strategicznych i planistycznych, dotyczących metod określania wartości dziedzictwa w zarządzaniu, a także przygotowanie kwestionariuszy oraz analizę wyników. dr
Ewa Boryczka
0000-0002-9826-6186
homeDr nauk humanistycznych w zakresie socjologii (Uniwersytet Łódzki). Członek Fundacji Rozwoju Badań Społecznych oraz Polskiego Towarzystwa Ewaluacyjnego. Autor ponad 30 artykułów naukowych i popularno-naukowych, które ukazały się m.in. w „Journal of Organizational Change Management”, „Energies”, „Studia Migracyjne – Przegląd Polonijny”, „Folia Sociologica”, „Humanizacja Pracy” oraz „Zarządzanie w Kulturze”. Pełni rolę kierownika/koordynatora, metodologa oraz badacza jakościowego i ilościowego w projektach badawczych i ewaluacyjnych realizowanych dla sektora prywatnego i publicznego. Współpracował z takimi instytucjami jak Centrum Rozwoju Zasobów Ludzkich, Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, Wojewódzkie Urzędy Pracy w Warszawie i Łodzi, Urzędy Marszałkowskie Województw Dolnośląskiego, Małopolskiego i Warmińsko-Mazurskiego, Krajowa Szkoła Sądownictwa i Prokuratury, Komenda Główna Policji, Polskie Koleje Państwowe, Krajowe Centrum ds. AIDS, Ministerstwo Rozwoju, Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, Ministerstwo Zdrowia, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Narodowy Instytut Dziedzictwa, Narodowe Centrum Kultury oraz Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Jego zainteresowania naukowe obejmują metodologię badań, migracje, polityki publiczne, zarządzanie w administracji publicznej, innowacyjność, badania i rozwój (B+R), rynek pracy, kulturę, dziedzictwo, osoby z niepełnosprawnościami oraz badania UX.
Zakres jego prac w projekcie obejmuje przeprowadzenie wywiadów fokusowych z interesariuszami i ekspertami w zakresie dziedzictwa, przygotowanie narzędzi badawczych (kwestionariuszy), koordynowanie prowadzonych badań ilościowych i jakościowych oraz opracowanie i wieloaspektową analizę danych jakościowych pozyskanych z wywiadów pogłębionych i grupowych oraz danych ilościowych (CAPI, CATI). dr
Marcin Pierzchała
0009-0004-2633-5359
homeDr, archeolożka pracująca w Narodowym Instytucie Dziedzictwa. Specjalizuje się w zarządzaniu dziedzictwem archeologicznym, w tym badaniach społecznych, strategiach i politykach dziedzictwa, regulacjach i standardach wynikających z tych strategii, cyfrowym dziedzictwie oraz międzynarodowej współpracy w tym zakresie. W latach 2018-2024 była członkinią Zarządu Europae Archaeologiae Consilium – stowarzyszenia instytutów dziedzictwa w Europie, a w latach 2022-2024 pełniła funkcję jego wiceprzewodniczącej. Współprzewodnicząca Grupy Roboczej EAC „Archaeological Archives”. Autorka licznych publikacji. Jej główne zainteresowanie badawcze to archeologia miejska.
Zakres jej zadań w projekcie obejmuje analizę badań społecznych dotyczących wartości dziedzictwa archeologicznego na poziomie krajowym i europejskim, w tym omówienie celów, założeń, metodologii badawczej oraz udział w analizie i interpretacji wyników badań. dr
Agnieszka Oniszczuk
0000-0002-5962-2491
homeDr, etnograf, antropolog kulturowy. Adiunkt w Instytucie Antropologii i Etnologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Autor dysertacji „Ekologie Zagłady” (2019), za którą otrzymał I nagrodę w IX edycji konkursu im. Majera Bałabana (2020). Jego badania koncentrują się na środowiskowej historii Zagłady, krytycznych studiach nad dziedzictwem oraz antropologii wielogatunkowej. Interesuje się biodeterioracją dziedzictwa, metodami jego konserwacji oraz społeczną percepcją dziedzictwa wojen i ludobójstw.
Zakres jego prac w projekcie obejmuje analizę metod określania wartości dziedzictwa materialnego i niematerialnego z perspektywy etnograficznej, przeprowadzenie pogłębionych wywiadów z interesariuszami i społecznościami lokalnymi w wybranych lokalizacjach, opracowanie i analizę wyników oraz przygotowywanie publikacji. dr
Mikołaj Smykowski
0000-0002-8893-2974
homeAntropolog społeczna ze specjalizacją w biologii sądowej, doktorantka w Instytucie Antropologii i Etnologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jej zainteresowania badawcze obejmują bio- i nekropolitykę, badania nad śmiercią i martwymi ciałami, ekshumacje, politykę historyczną oraz antropologię fizyczną i genetykę sądową. Laureatka Diamentowego Grantu (2017), w ramach którego prowadziła etnograficzne badania terenowe w Hiszpanii, koncentrując się na masowych grobach ofiar hiszpańskiej wojny domowej. Obecnie realizuje grant NCN Preludium, badając społeczno-polityczny wpływ martwych ciał migrantów, którzy zginęli podczas przeprawy do Europy. Jest także wykonawcą w licznych krajowych i międzynarodowych projektach badawczych, w tym w grancie SONATA „Archeologia Zbrodni Pomorskiej 1939”. Współredaktorka książki „Ekshumacje polityczne: teoria i praktyka” (2023).
Zakres jej prac w grancie obejmuje analizę metod określania wartości dziedzictwa materialnego i niematerialnego w perspektywie etnograficznej, przeprowadzenie pogłębionych wywiadów z interesariuszami i społecznościami lokalnymi w wybranych lokalizacjach oraz opracowanie i analizę wyników tych wywiadów. mgr
Alexandra Staniewska
0000-0001-9627-0512
homeDr hab., prof. UKSW, absolwent Wydziału Historycznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie ukończył studia z zakresu archeologii. Stopień doktora nauk humanistycznych uzyskał w 2006 r. w dziedzinie archeologii, a stopień doktora habilitowanego w 2017 r. w zakresie architektury i urbanistyki (dziedzina – nauki techniczne). Obecnie pracuje w Instytucie Informatyki na Wydziale Matematyczno-Przyrodniczym – Szkoła Nauk Ścisłych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Jest uczestnikiem, koordynatorem i kierownikiem licznych projektów naukowych, realizowanych m.in. dla Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych. Wśród jego projektów znajdują się m.in. „Zastosowanie skaningu laserowego oraz teledetekcji w ochronie, badaniu i inwentaryzacji dziedzictwa kulturowego” (Narodowy Program Rozwoju Humanistyki), „Inwentaryzacja dziedzictwa kulturowego” w ramach projektu „Ocena stanu różnorodności biologicznej w Puszczy Białowieskiej” oraz „Laserowi Odkrywcy”. Jest autorem licznych publikacji naukowych, w tym pierwszej w Polsce monografii poświęconej skanowaniu laserowemu w badaniach zabytków pt. „Nieinwazyjne metody w badaniu i dokumentacji dziedzictwa kulturowego – aspekty skanowania laserowego w badaniach archeologicznych i architektonicznych” (2013). Organizował, współorganizował i uczestniczył w wielu konferencjach krajowych i międzynarodowych związanych z metodami nieinwazyjnymi, digitalizacją oraz cyfryzacją zabytków. Jest członkiem m.in. Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków oraz Polskiego Komitetu Narodowego ICOMOS. Propaguje nieinwazyjne technologie, szczególnie techniki teledetekcyjne, w badaniach, promocji, ochronie i zarządzaniu dziedzictwem kulturowym. Kieruje i uczestniczy w licznych badaniach terenowych dotyczących dziedzictwa archeologicznego i architektonicznego. Zakres jego prac w grancie obejmuje koordynację, przygotowanie i prowadzenie baz danych, przeprowadzenie analiz statystycznych wyników badań oraz wyników badań nieinwazyjnych przeprowadzonych w ramach warsztatów archeologicznych, a także przygotowanie materiałów graficznych i wizualnych dla zadań projektowych. dr hab. Prof. UKSW
Rafał Zapłata
0000-0002-6222-0821
homeStudentka III roku archeologii na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Wciąż poszukuje swojego powołania badawczego, dlatego stara się poszerzać swoje horyzonty i eksperymentować z różnymi obszarami archeologii oraz pokrewnymi dziedzinami, aby rozwijać swoje kwalifikacje i znaleźć swoje miejsce w tej fascynującej dziedzinie.
Zakres prac Pauliny w projekcie obejmuje prowadzenie kwerend bibliotecznych i archiwalnych w celu zebrania oraz wstępnej oceny informacji na temat wartości bazowych dziedzictwa archeologicznego dotyczących wybranych stanowisk archeologicznych oraz działań związanych z tymi zasobami. lic.
Paulina Sowa
homeStudentka archeologii na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, pochodząca z Pomorza Środkowego. Jej zainteresowania badawcze koncentrują się głównie na dziedzictwie i historii tego regionu. Interesuje się również nowoczesnymi praktykami dokumentacji dziedzictwa archeologicznego. Wykonawczyni grantu badawczego „Analiza przestrzenna depozytu ze schyłku epoki brązu z Pieniężnicy/Brzezia, woj. pomorskie”, w ramach konkursu ID-UB UAM - ADVANCED Best Student GRANT, II edycja.
Zakres prac Oli w projekcie obejmuje przygotowanie materiałów i informacji medialnych, obsługę mediów społecznościowych oraz upowszechnianie wyników projektu. lic.
Aleksandra Froehlich
homeStudent archeologii na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Wielkopolanin. Jego zainteresowania badawcze obejmują archeometrię szkła, konserwację materialnego dziedzictwa kulturowego oraz rolę archeologii w społeczeństwie. Wykonawca w zespołowym grancie „Nowo odkryte stanowisko w Samborsku - charakterystyka archeologiczna i zagrożenia”, uzyskanym w II edycji projektu ADVANCEDBestStudentGRANT na UAM w Poznaniu, w ramach programu „Inicjatywa Doskonałości - Uczelnia Badawcza”. Celem projektu było rozpoznanie stanowiska w Samborsku przy użyciu metod nieinwazyjnych oraz odwiertów ręcznych, określenie jego zasięgu i chronologii oraz identyfikacja współczesnych zagrożeń dla jego stanu zachowania.
Zakres prac Janka w projekcie obejmuje prowadzenie kwerend bibliotecznych i archiwalnych w celu zebrania oraz wstępnej oceny informacji na temat wartości bazowych dziedzictwa archeologicznego dotyczących wybranych stanowisk archeologicznych oraz działań związanych z tymi zasobami. lic.
Jan Czeski
homehomePublikacje
Do pobrania
Tutaj znajdą się aktualności Galeria
Aktualności
homePublikacje
ulotka projektu Galeria
Do pobrania