fundacja hereditas Spotkania z Zabytkami Spotkania z Zabytkami
Zarząd | Sprawozdania | Statut 
fundacja hereditas
Spacer ulicą Obozową
 

Spacer ulicą Obozową

 


DATA: 14 października 2016 (piątek); godz. 11:00 

MIEJSCE SPOTKANIA: ul. Obozowa; róg ul. Ostroroga (okolice pomnika Electio Viritim)


 

Siódma wolska ulica: ul. Obozowa. Powstała najprawdopodobniej w końcu XIX wieku. Przez długie lata była mało znaczącą arterią a jej obecny skraj kreślił w ówczesnym czasie granicę miasta. W trakcie stopniowej rozbudowy Koła i Moczydła, zyskiwała na znaczeniu. 14 grudnia 1931 r. w ulicę Obozową wjechał pierwszy wóz tramwajowy o oznaczeniu linii 16 - połączył on Młynów z Placem Zbawiciela. Ulica Obozowa nabrała znaczenia po wybudowaniu na Kole w okresie międzywojennym osiedla mieszkaniowego imienia Stefana Żeromskiego Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej "Społem", gdyż stała się jego główną arterią z linią tramwajową kończącą się pętlą przy ulicy Księcia Janusza…

O historii osiedla im. Żeromskiego WSM „Społem”; o „korytarzowcach”, „klatkowcach” czy powojennych „kołchoźnikach” opowiemy podczas wspólnej wędrówki ulicą Obozową. Zapraszamy już w piątek, 14 października. Spotykamy się punktualnie o godz. 11:00  obok pomnika Electio Viritim, na rogu ul. Obozowej i Ostroroga.

Udział w spacerze jest bezpłatny i otwarty dla wszystkich zainteresowanych. Projekt: „Wolskie szlaki historii”, realizowany przez Fundację Hereditas, jest finansowany z budżetu Dzielnicy Wola m. st. Warszawy.