fundacja hereditas Spotkania z Zabytkami Spotkania z Zabytkami
Zarząd | Sprawozdania | Statut 
fundacja hereditas
Spacer ulicą Deotymy

 

Spacer ulicą Deotymy

 


DATA: 4 października 2016 (wtorek); godz. 11:00 

MIEJSCE SPOTKANIA: ul. Deotymy; róg ul. Górczewskiej (przed figurą Pana Jezusa Miłosiernego) 


 

Kolejną wolską ulicą – ul. Deotymy wiedzie szlak naszego czwartego spaceru po Woli. Powstała stosunkowo późno, bo dopiero w latach 20-tych XX wieku; początkowo była niewielką uliczką na Kole, biegnącą od ul. Górczewskiej do ul. Łuszczewskiej (potem Żmichowskiej). W latach 30-tych ubiegłego wieku została przedłużona na północ do ul. Zawiszy. Wraz z budową osiedla Towarzystwa Osiedli Robotniczych i Banku Gospodarstwa Krajowego przedłużono ją do ul. Obozowej; wówczas też rozpoczęto budowę kościoła. W południowej części ulicy zachowało się też trochę wcześniejszej zabudowy…

Historie związane z powstaniem ulicy Deotymy, opowieści o jej patronce – poetce, powieściopisarce epoki romantyzmu, autorce „Panienki z okienka” - Jadwidze Łuszczewskiej - to tylko nieliczne atrakcje, jakie czekają na nas już we wtorek 4 października. Spotykamy się wraz z przewodnikiem PTTK z Sekcji Miłośników Warszawy i Mazowsza punktualnie o godz. 11:00 przed figurą Pana Jezusa Miłosiernego na rogu ul. Deotymy i Górczewskiej. Do zobaczenia na spacerze!

Udział w spacerze jest bezpłatny i otwarty dla wszystkich zainteresowanych. Projekt: „Wolskie szlaki historii”, realizowany przez Fundację Hereditas, jest finansowany z budżetu Dzielnicy Wola m. st. Warszawy.