Film/ The movie
Odkrywanie kart historii warszawskiej Pragi/ Discovering the Episodes in the Past of the Warsaw District of Praga

Zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmu dokumentalnego w którym wykorzystane  zostały relacje świadków represjonowanych i przetrzymywanych po wojnie w praskich piwnicach
m. in. przy ul. Strzeleckiej 8, rekonstrukcje wydarzeń oraz wypowiedzi historyków z Instytutu Pamięci Narodowej.

Kiedy chwyciłem pistolet, zasłaniając całym ciałem  ten pistolet  zza szyi  oddałem serię strzałów  w kierunku żołnierzy NKWD, a sam padłem na ziemię. I to mnie uratowało, bo salwa z pepeszy  tego żołnierza była niecelna. Leżąc uratowałem swoje życie. Po prostu zabiłem tych dwóch żołnierzy NKWD.

ENG

When I grabbed my weapon covering it with my whole body, from behind my neck I fired a series of shots at the NKWD soldiers and myself fell to the ground. This saved me because a salvo from this soldier’s gun was not accurate. Lying on the ground just saved me. I just shot these soldiers dead.

Fragment relacji świadka więzionego przez NKWD