ARCHIWUM WIADOMOŚCI

Na poligonie awangardy - perełki architektury Ursynowa
Serdecznie zapraszamy na ostatnie spotkanie w ramach projektu
"Od pałacyków na Skarpie po wielką płytę. Spacerkiem po Ursynowie" dofinansowanego przez Urząd Dzielnicy Ursynów, który odbędzie się w dniu 26 października - sobota(w zamian za spacer pierwotnie zaplanowany na 31 sierpnia, który z przyczyn losowych się nie odbył).
Zbiórka: róg ul. Puławskiej i ul. Pileckiego, godz. 11.30
Uwaga! Prosimy o zabranie ze sobą  biletów komunikacji miejskiej.

O elitach, co w wielkiej płycie mieszkały
Na przedostatni spacer w ramach projektu "Od pałacyków na Skarpie po wielką płytę. Spacerkiem po Ursynowie" zapraszamy 19 października o godz. 11:00.
Zbiórka: róg al. KEN i ul. Surowieckiego, przy Domu Sztuki.

Wykład pt. "W poszukiwaniu ukrytych znaczeń... Wymowa symboliczna założenia parkowego Gucin-Gaj", z cyklu "Ursynowskie spotkania z zabytkami"

17 października 2013 (czwartek), godz. 19:00
Biblioteka Publiczna im. J.U. Niemcewicza w Dzielnicy Ursynów, Czytelnia Naukowa Nr XIV, ul. Lachmana 5

XIX-wieczny park, poświęcony pamięci Stanisława Kostki i Ignacego Potockich, był tworzony przy udziale m.in. Juliana Ursyna Niemcewicza, Stanisława Staszica, ks. Adama Czartoryskiego czy ministra Tadeusza Mostowskiego. O wyjątkowości tego założenia świadczy oryginalna koncepcja Gaju-pomnika, odwołania do tradycji świętych gajów oraz jego obywatelsko-patriotyczna wymowa ideowa. Wszystko to sprawia, że ten zdewastowany i nieco zapomniany park zajmuje ważne miejsce w historii polskich ogrodów ozdobnych.
Prowadzi Piotr Sypczuk
Projekt jest realizowany w ramach stypendium dla osób zajmujących się działalnością artystyczną, upowszechnianiem kultury i opieką nad zabytkami w Dzielnicy Ursynów m.st. Warszawy.

Piękne nieznajome - kościoły Ursynowa
W sobotę 12 października o godzinie 11.00 odbędzie się kolejny spacer po Ursynowie. Zaprasza Dzielnica i Fundacja Hereditas, prowadzi - Hanna Dzielińska.
Zbiórka: przy dzwonnicy kościoła p.w. wezwaniem Wniebowstąpienia Pańskiego, al. KEN 101

Zaproszenie na Finał Konkursu "Wola - moje hobby"
Towarzystwo Przyjaciół Woli oraz Fundacja Hereditas
zapraszają na Finał Konkursu